SÜNGER BOBLU PASTA

Oğlum Doruk bu yılki doğumgünü için 4 yaş çocuklarının tutkusu olan “Sünger Bob” lu ya da “Şimşek Mc Queen” li pasta istiyordu. Bu yıl pastasını ben yapmaya karar vermiştim. Araba yapmaktansa İlk Şeker hamurlu pastam için Sünger Bobun daha kolay olacağını düşündüm.

31 Ocaktaki Doğumgünü için pandispanyayı 2 gün önce iş dönüşü akşam yapmak durumunda kaldım. Hazırlanacak çok şey vardı. Planlarıma göre anca yetiştirebiliyordum.Pandispanya için hünerli bayanların yoğurtlu sade pandispanya tarifi nin 2 ölçeğini yaptım ve büyükçe dikdörtgen bir teflon tepside pişirdim. Çıkarması biraz zor oldu ama streç filme sarıp buzdolabına koydum.

Cumartesi sabahı erkenden kalkıp pastama kaldığım yerden devam ettim. Çok büyük olduğu için pandispanyayı 2 kata ayırabildim. 2 paket çiğ krema ve 200 gr bitter çikolatadan ganj hazırladım. Önceden hazırladığım pasta altlığının üstüne ilk katı koydum. Reçelli suyla ıslattım. Üzerine ganaj sürdüm. Muzları uzun dilimleyip yerleştirdim. Damla çikolata serpiştirdim. Biraz daha ganaj sürüp üzerine ikinci katı koydum. Bu katıda ıslattıktan sonra kalan ganajla tüm pastayı kapladım.

Sıra ilk defa aldığım şeker hamurundaydı. Bu kısımda annem bana yardımcı oldu. Renklendirdiğimiz hamurları güzelce tupperware’in hamur açıyla açtı. Sünger Bobun kravatını yaptık, gözlerini yaptık, gözlerini çizdik. En son sünger izleri için soda kapağıyla bastırarak son şeklini verip buzdolabına kaldırdık. Misafirler 2 de gelecekti saat 12 olmuştu bile. Baya koşturmacayla devam etti günümüz…

Hazırlıklar bittiğinde soframız hazırdı…

Advertisements

4 Comments (+add yours?)

 1. Kendimce
  Apr 14, 2009 @ 06:19:00

  Canım ellerine sağlık çok güzel olmuş pastan
  Birgün bende şu şeker hamurunu deneyeceğim

  Reply

 2. Zeynep
  Apr 14, 2009 @ 06:30:00

  Bence sende harika şeyler yaparsın. Göründüğü kadar zor birşey değilmiş… En yakın doğumgününde bi dene istersen. :-)))

  Reply

 3. zühra
  Jan 26, 2010 @ 13:58:12

  sizi tebrik ederim. 2 saattir blogunuzu inceliyorum, tarifler alıyorum. Çalışan annelerin bu kadar hamaratlı olmalarından dolayı da gurur duyuyorum açıkcası. Süngerboblu pastayı hemen bende çocuklarıma yapacağım.
  Bundan sonra bende sizi izleyenler arasında olacağım. Hoşçakalın. Zühra

  Reply

 4. Zeynep
  Jan 26, 2010 @ 14:08:49

  teşekkür ederim, çalışan annelerde isterlerse vakit buldukça herşeyi yapabilirler.Bu yıl oğlum spidermanli pasta istiyor. Önümüzdeki haftalarda onuda yapıp yayınlayacağım.Umarım izlersiniz…Tekrar görüşmek üzere…

  Reply

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: